A Pszichoterápiás Tanács Szövetség Etikai Bizottságának állásfoglalása a felsőoktatási intézményben folytatott pszichoterápiás módszerspecifikus önismereti jellegű foglakozások beszámíthatóságáról a pszichoterápiás képzésbe.
A PTSz Pszichoterpeuták Etikai Kódexe tiltja a kettős kapcsolatokat /VII./1./ – a hallgatók az oktatóikkal függő viszonyban vannak, egymással pedig különböző baráti-, szerelmi, érdek- sőt esetleg függő viszonyban is, tehát kettős kapcsolatokban, amely etikai normába ütközik.
A függő- és intézményi kötelezettségektől-, kettős kapcsolatoktól determinált viszonyrendszer nemcsak hogy nem teszi lehetségessé a nyílt és elmélyült munkát, hanem ütközik is a hallgatók intézményi érdekeivel, visszaélésekre ad alkalmat.
A tanulmányi követelmények között előírt pszichoterápiás önismereti jellegű foglakozás nem teszi lehetővé az önálló választást, kényszerhelyzetet hoz létre, emiatt az oktatásban is hátrányos helyzetbe kerülhet a hallgató.
A fentiek ki is zárják azokat pszichés folyamatokat, melyek a pszichoterápia fő alkotó elmei, ezért az ilyen gyakorlat nem tekinthető pszichoterápiának.
Mindezek alapján arra az állásfoglalásra jutottunk, hogy felsőoktatási intézményi keretek között folytatott pszichoterápiás önismereti jellegű foglakozás etikai normákba ütközik.
A SE Pszichoterápiás Grémiuma a Pszichoterápiás Tanács Szövetség Módszerspecifikus Egyesületeinek módszerspecifikus képzését a pszichoterápiás képzésbe történő akkreditálásával a pszichoterápiás munkát akkreditálja. Tehát nem számitható be a Módszerspecifikus Egyesületek pszichoterápiás képzésébe a felsőoktatási tanulmányok során szerzett önismereti jellegű tapasztalat, mivel az etikai normába ütközik.
Budapest, 2016. augusztus 29.
A PTSz Etikai Bizottsága Bagotai Tamás elnök Kőtörő Emese állandó tag Szautner Erika ad hoc tag Ormay István ad hoc tag