
Elnök, képviselő: Standovár Ágnes
Bemutatkozás
A Dinamikus Rövidterápiás Egyesület (DREAM) 1993 februárjában alakult, alapvetően pécsi gyökerekkel. Jelenleg Magyarországon az egyetlen nem budapesti székhelyű módszerspecifikus pszichoterápiás képzőhely, a Pszichoterápiás Tanács Szövetség alapító tagjainak egyike.
A DREAM-terápia emberképe a pszichoanalízis antropológiájára és a dinamikus fejlődésmodellekre épül. Ötvözi a Ferenczi Sándortól kiinduló aktív technikát, a Bálint Mihály és Paul Ornstein által kidolgozott időhatárolt módszert, illetve a fokális terápia módszertani technikai arzenálját.
A módszertan legfontosabb technikai eleme az álommal és az álomhoz kapcsolódó emlékekkel, fantáziákkal és asszociációkkal való munka – az álom feldolgozása. A kapcsolatfókuszú módszertan kiemelt eleme az áttétel intenzív elemzése és paradox kommunikációs technika. A DREAM-terápia a többi dinamikus rövidterápiához hasonlóan három lélektani színtéren zajlik: az “itt és most” az áttételi érzelmek megjelenésének színtere, a “most és máshol” a páciens terápián kívül megélt aktuális kapcsolatai, az “ott és akkor” pedig a múltbeli jelentős kapcsolatok mentén. A terápiás folyamat célja körülhatárolt: az élettörténet rekonstrukciója, a traumatikus mozzanatok megértése, a személyiség érettségének növelése és érzelmi erőforrásainak megnyitása. Az álmokkal való rövidterápiás módszertan hatékonyan alkalmazható affektív és szorongásos zavarok, veszteségfeldolgozás, fóbiás tünetek, pszichoszomatikus betegségek, emocionális krízisállapotok és életciklus-váltás esetén – felnőttek körében, ambuláns keretek között.
A DREAM módszerben három terapeuta végzettség épül egymásra: a DREAM terapeuta cím használata pszichoterapeuta szakvizsgához kötött. Ezt követi a DREAM módszerspecifikus szint, majd a kiképző DREAM terapeuta cím. A kiképzők és módszerspecifikus terapeuták mindenkori aktuális névsorát tekintve a A Dinamikus Rövidterápiás Egyesület és Alkotó Műhely (DREAM) weboldala irányadó, ahol további információkat olvashat Egyesületünkről.