
Elnök, képviselő: dr. Jelinek Katalin
Bemutatkozás
A Magyar Individuálpszichológiai Egyesület (MIPE) az Alfred Adler által alapított individuálpszichológia, mélylélektani irányzat szemléletének és módszereinek terjesztése, alkalmazása és továbbfejlesztése, valamint képzése céljából létrejött szakmai szervezet. Az individuálpszichológia elméleti rendszerének és gyakorlatának magja egy mélyen humanista és optimista életszemlélet. Az irányzat értékorientált pszichológia, mely az embert együttműködésre, önfejlesztésre, önmegvalósításra képes lénynek írja le, létrehozva ezzel a „szociális ember” koncepcióját.
A MIPE 1927-1950 között, dr. Marosi Máday István elnökletével széles körben, tudományos igényességgel működött, de államilag feloszlatták. 1991-ben alakult újjá, dr. Arató Ottó vezetésével a Magyar Pszichiátriai Társaság és a Nemzetközi IP Szövetség tagegyesületeként, majd 2005-től önálló közhasznú társadalmi szervezetként tevékenykedik. Az egyesület a céljai elérése érdekében, – az Alapszabályban rögzítetteknek megfelelően, – az egészségmegőrzés, betegségmegelőzés, gyógyító-, egészségügyi rehabilitációs tevékenység, szociális munka, családsegítés, tudományos tevékenység, nevelés és oktatás, valamint az ismeretterjesztés területein tevékenykedik.
Az individuálpszichológiai elmélet a terápiás gyakorlatból keletkező rendszert állít elénk, egy olyan integrált pszichoterápiás modellt, ami alkalmas a lelki megbetegedések kezelésére, a rehabilitációra, a mentálhigiénére és a prevencióra. Az individuálpszichológiában a segítő/gyógyító módszer megválasztása a tanácskérők/szenvedők problémáitól függ. A terápiás iskola fejlődésének következtében kialakuló irányzatokban kidolgozottabbá vált a kezelés feladata, a terapeuta/tanácsadó szerepe, a pszichodinamikai jelenségek értelmezése. A MIPE pszichoterápiás módszerspecifikus képzőhely, így képzési rendszerünk a Pszichoterápiás Tanács Szövetség által jóváhagyott feltételeknek is megfelel. Az egyesület képzéseit azok a szakemberek vezetik, akik a módszerspecifikus végzettséget megszerezve, min. 5 éven keresztül az egyesület szakmai munkájában terápiás és kiképzői tevékenységet végeznek. Az önismereti- és szupervíziós csoportok egyik vezetője mindig kiképző szakpszichoterapeuta.
Az Egyesület tudományos munkájával az évente más-más városban megrendezett vándorgyűlésein, ill. nyomtatott formában az “IP füzetek” és „Az IP útjain…” című kiadványaiban jelentkezik, valamint figyelemmel kíséri a könyvkiadók tevékenységét, lektorálással segítve Adler műveinek megjelentetését vagy kortárs IP könyvek kiadását. Az egyesület szakemberei a Nemzetközi Individuálpszichológiai Egyesület (IAIP) kongresszusain, valamint lokális európai IP képzéseken, rendezvényeken rendszeresen részt vesznek a szakmai kompetenciák fejlesztése érdekében, és a hazai individuálpszichológiai tevékenység ismertetése céljából.
A Magyar Individuálpszichológiai Egyesület tagegyesülete a Nemzetközi Individuálpszichológiai Szövetségnek (IAIP) és alapító tagja a Pszichoterápiás Tanács Szövetségnek.