
Elnök, képviselő: dr. Németh Marietta és dr. Kövesdi Andrea
Bemutatkozás
Alap-pszichoterápiás módszerünk az autogén tréning (sajátélmény + elmélet + szupervízió: 100 óra), szakpszichoterápiás módszerünk a szimbólumterápia (sajátélmény: 150 óra + 70 óra otthoni gyakorlás; elmélet és szupervízió: 140 óra), klinikai specializációnk a Segítő Belső Család meditáció (sajátélmény + elmélet + szupervízió: 100 óra). A teljes módszerspecifikus képzettséget az AT (100 óra) + szimbólumterápia (360 óra) adja.
Az autogén tréning (AT) a testi, lelki és szellemi egyensúly helyreállítását, a pszichofiziológiai működés rendezését, a testi ellazuláson, valamint – az e közben felmerülő – testi és lelki élmények tudatosításán és feldolgozásán keresztül éri el. A testi ellazulás rendszeresen végzett, egymásra épülő gyakorlatok során, önmagunkra irányuló (testi, lelki, szellemi) passzív, befogadó figyelem segítségével sajátítható el. Az AT az egyik leghatékonyabb módszer a stressz kezelésében. A módszer strukturált jellege és rendszeressége lehetővé teszi tréning jellegű alkalmazását. Önállóan és más terápiás technikákkal kombinálva a szorongásos és depresszív zavarok, szomatikus betegségek, krónikus gyulladás, fájdalomszindrómák, addiktológiai-, evés-, alvás-, szexuális zavarok pszichoterápiás kezelésének fontos módszere.
Az AT felsőfoka az imaginációra és meditációra épülő szimbólumterápia, melyben szimbolikus belső képekkel folyik a terápiás munka. A szimbólumterápia az AT-hez hasonlóan gyakorlásra épülő, strukturáltan építkező terápiás forma. Mindkettő egyéni és csoportos terápiás keretben is alkalmazható. Indikációs területei hasonlóak, mint az AT esetében. Magasan szervezett személyiségzavarnál a metakogníció és az érzelemszabályozás változása érdekében is alkalmazható. Kedvezően befolyásolja az életminőséget és a jóllétet, személyiség- és kreativitásfejlesztő hatása jelentős. Az AT és az imaginációs módszerek hatékonyak a gyermekek és serdülők szorongásos-, depresszív- és evészavarok terápiájában. A Segítő Belső Család (SBCs) meditáció traumafeldolgozás céljából, a kapcsolati és a transzgenerációs traumák rendezésére kifejlesztett terápiás módszer.
Az AT, a szimbólumterápia, az SBCs meditáció (autogén terápiák) alkalmazása a segítők lelki egészségének megóvásában is fontos, csökkentik a pszichoterápiás munka okozta érzelmi megterhelődést, elősegítik a reziliencia potenciál kibontását, a terápiás teherbíró képességet, a mentális jóllétet.
A pszichoterápiás képzés klinikai fázisával párhuzamosan végezhető a szimbólumterápia önálló módszerként is, és a Segítő Belső Család meditáció is. A pszichoterápiás képzésre járókat a vizsgadolgozat megírásában szupervízióval és eset-konceptualizálási csoporttal is segítjük.
Egyesületünk egyéb specializációi: gyermek-, serdülőkor és várandósok relaxációja; Intermodális Mesepszichológia; EEG biofeedback; diákrelax.
Módszereinkről, képzéseinkről honlapunkon lehet tájékozódni.