
Elnök: dr. Simon Lajos
Képviselő: dr. Kéri Szabolcs
Bemutatkozás
1981-ben a Magyar Pszichiátriai Társaság Pszichoterápiás Szekció keretén belül, megalakult Dr. Tringer László vezetésével a Viselkedésterápiás Munkacsoport, ami később Viselkedés- és Kognitív Terápiás Munkacsoportra változtatta a nevét. A 70-es és a 80-as években Tringer László bevezette és a munkacsoport segítségével elterjesztette Magyarországon a kognitív és viselkedésterápiát (CBT). A Magyar Viselkedéstanulmányi és Kognitív Terápiás Egyesület, közismert nevén VIKOTE 1989-ben alakult meg és 1992. óta tagja az EABCT (European Association of Behavior and Cognitive Therapies) európai CBT egyesületek szövetségének. A VIKOTE 2017-ben új néven – Magyar Viselkedés-, Kognitív és Sématerápiás Egyesület – tagja lett a Nemzetközi Sématerápiás Egyesületnek (ISST).
A viselkedésterápia (VT) olyan módszerek együttese, amelyek az egyén és környezete közötti kapcsolatban bekövetkező zavarok megszüntetését célozzák, törekszenek arra, hogy az egyén képes legyen uralni a saját viselkedését és annak következményeit, illetve a terápiás célok érdekében befolyásolják az egyén környezetét. A VT célja a maladaptív viselkedésformák kedvező irányú befolyásolása, valamint a hiányzó, de szükséges magatartásformák kialakítása a tanuláselmélet törvényszerűségei alapján. A VT módszere szigorúan tudományosan ellenőrizhető tényeken alapul, a klasszikus és operáns kondicionálás, valamint a modelltanulás szabályaira épül.
A kognitív terápia (KT) Aron T. Beck elméleti modelljén alapul, mely szerint a pszichológiai zavarokban közös a diszfunkcionális gondolkodás, ami a beteg érzelmeit, hangulatát és magatartását is befolyásolja. A KT célja a beteg alapvető – önmagára, a jövőjére és a külvilágra vonatkozó – korai maladaptív sémáinak, diszfunkcionális hiedelmeinek és inadaptív magatartásformáinak megszüntetése. és adaptívabb kognitív struktúra és viselkedésformák kialakítása. A gondolkodás módosulása és a külső és belső ingerek realisztikus értékelése az érzelmek, hangulat és viselkedés tartós kedvező irányú változásával jár. A kognitív terápia elsődlegesen egyéni, de csoportos formában is végezhető pszichoterápiás módszer, meghatározott időkeretben, aktív strukturált terápiás ülések formájában folyik, előre kialakított terápiás terv alapján. A terápiához tartozik a két ülés közötti otthoni gyakorlás, az un. házi feladatok elvégzése.
A sématerápia (ST) a kognitív terápiák második hullámához tartozik, Jeffrey E. Young dolgozta ki, és ezzel egy új, integratív pszichoterápiát teremtett. A sématerápia kognitív viselkedésterápiás, kötődési, gestalt, tárgykapcsolati, konstruktivista és pszichoanalitikus iskolák elemeit foglalja egybe egy terápiás modellbe. A hagyományos kognitív viselkedésterápiát azzal egészítette ki, hogy sokkal nagyobb hangsúlyt fektetett a pszichológiai problémák gyermek- és serdülőkori eredetének feltárására, élmény alapú technikákra, a terapeuta-páciens kapcsolatra és a maladaptív megküzdési stílusokra. Young a krónikus, kiterjedt lelki problémákat a korai maladaptív sémák jelenlétével magyarázza. Definíciója szerint a korai maladaptív sémák pervazív motívumok vagy mintázatok, melyek emlékekből, érzelmekből, kogníciókból és testi érzésekből állnak, az egyénre magára és másokkal való kapcsolataira vonatkoznak. A ST-ban a terapeuta segít a páciensnek, megérteni és rendszerbe foglalni a maladaptív sémák okozta visszatérő érzelmi, gondolati és hangulati tüneteket tartalmazó magatartási mintázatokat és kognitív, affektív, viselkedéses és interperszonális technikákat alkalmazva, a változás érdekében. A terápia célja, hogy az Egészséges Felnőtt énrész dominánssá váljon a páciens mindennapi életében.
1987-től Egyesületünk a pszichoterapeuta szakképzés egyik központja. A VIKOTE a CBT és sématerápia elméleti és gyakorlati képzéseinek a hazai akkreditációja mellett rendelkezik az EABCT és az ISST nemzetközi akkreditációjával. A pszichoterápiás képzés és oktatás több szintű és modul rendszerű. Az orvosok és pszichológusok pszichoterapeuta szakvizsgájához – akkreditált képzőhelyen – szükséges propedeutikai, klinikai és módszerspecifikus fázisok oktatása mellett, évenként indítunk CBT terapeuta és konzultáns képzést, sématerapeuta és konzultáns képzést, csoportos sajátélményű CBT önismereti képzést és online továbbképzést a CBT alkalmazása gyermek- és serdülőkorban témában.
Egyesületünk rendszeresen szervez kongresszusokat, workshopokat, megjelentet szakkönyveket, ismeretterjesztő kiadványokat, részt vesz tudományos kutatási projektekben. 2017-ben több éves tervezés és előkészítő munkát követően létrehoztuk a Kognitív és Sématerápiás Központot, annak érdekében, hogy a felhalmozott tudást és tapasztalatot nemcsak az oktatásban, hanem, a gyógyításban is használjuk a betegek érdekében. Ezzel segítjük, hogy könnyebben elérhető legyen a viselkedés és kognitív pszichoterápia és sématerápia a rászorulók számára. A Központ ad helyet az Egyesület felsorolt képzési és egyéb tevékenységeinek megvalósítására is. Bővebb információ elérhető weboldalunkon.