Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület (MMTE)

Elnök: dr. Korbai Hajnal
Képviselő: Borbándi János

Bemutatkozás

A Magyar Mozgás- és Táncterápiás Egyesület (MMTE) 1992-ben alakult, hogy a táncterápiát, a testtudati rendszereket és a mozgásimprovizációs módszereket alkalmazó szakembereket összefogja, és így hozzáférhetővé váljanak számukra mind a kialakult, hagyománnyal rendelkező, mind az új utakat kereső, még alakuló külföldi és hazai elméletek és a kapcsolódó módszerek. A különféle táncterápiák már a 40’-es években kialakultak az USA-ban és Nyugat-Európában, de a rendszerváltás után jutottak el hazánkig. Napjainkra az MMTE a nemzetközi táncterápiás világ részévé vált, mint az Európai Tánc- és Mozgásterápiás Egyesület (EADMT) teljesjogú tagja. Ebben az elválasztottságban fejlődött saját úton az egyesületben képviselt pszichoterápiás szinten kidolgozott módszer, a pszichodinamikus mozgás- és táncterápia (PMT).

Kezdetei a 80-as évekre nyúlnak vissza, nehezen megközelíthető, súlyos pszichiátriai betegségben, és személyiségzavarban szenvedő páciensek kezelésében bizonyult hatékonynak. A módszer szemléletét meghatározzák a pszichoanalitikus tárgykapcsolat elméletek és a csecsemő megfigyelésekre alapozó, interszubjektív irányultságú szelffejlődés elméletek. A PMT-ban a mozgásos alkotás, a kísérletezés folyamata a nemverbális dimenzióban kezdi átírni a kapcsolati elővételezéseket, mintázatokat, s ezzel megnyitja a pótlólagos fejlődés lehetőségét. A verbális feldolgozás is része a folyamatnak. Kidolgozott testtudati munkamódja az elemi testi önreflexióból születő szelf újraszerveződési folyamatának az alapja. A PMT praxis specifikuma, hogy sokat merített az improvizációt is alkalmazó testtudati módszerekből és az improvizációra épülő kortárs táncok test tapasztalatából.

A PMT módszere főleg csoportokkal dolgozik, kettős vezetéssel, de egyénileg is alkalmazható. A PMT hatékony szomatizációs zavarok, hangulat- és szorongásos zavarok, személyiségzavarok, étkezési és testkép zavarok, pszichózisok kezelésében. A módszer alkalmazott formái egyéb célcsoportok esetében is jól használhatóak, többek között kisgyermekek vagy serdülők esetében, autizmussal élők vagy különböző testi fogyatékossággal élők számára is. Az egyesület fontos társadalmi feladatokat is ellát: a tagjai által képviselt mozgás- és táncterápiás illetve testtudati módszereknek köszönhetően a személyiségfejlesztésben, betegségmegelőzésben, rehabilitáció területén vagy a társadalmi kisebbségekre való érzékenyítésben is szerepet vállal.

További információkat honlapunkon olvashat.